От началото на годината броят на дадените разрешения за наемане на непълнолетни лица е 16 355. Това съобщиха от пресцентъра на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ). Оттам добавиха, че спрямо същия период на миналата година, разрешенията са били 14 415.
Реорганизация на спирките около Централна гара в София с цел по-добра свързаност и улеснено прекачване между различните видове транспорт ще разгледат общинските съветници на предстоящото заседание на съвета в четвъртък. Вносителите на доклада са общинските съветници от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" ("Спаси София") Борис Бонев и Гергин Борисов.
Един от най-големите интермодални терминали в София е този на Централна гара. Днес той се състои от 11 спирки (пет трамвайни и шест автобусни) и една метростанция, но нито една от тях не се намира в непосредствена близост до главния вход на Централната гара. Най-близката - спирка №1327, е на 125 метра от приемното здание на гарата, пише в доклада.
В тази връзка и предвид предстоящия ремонт на бул. „Княгиня Мария Луиза", както и с цел да бъде подобрена интермодалността между различните
Общинският съвет в Дупница прие предложения за повишаване на такса смет - от 4,5 промила на 5,9 промила за града и 6,8 за селата. Последното увеличение на таксата е било през 2020 година.
При обсъждането на предложението кметът Първан Дангов обяви, че е наясно, че мярката за увеличение на таксата за битови отпадъци е непопулярна и за никой не е приятна, но общество трябва да осъзнае, че трябва да събира разделно отпадъците си. Той обяви, че Общината предвижда да направи кампания за стимулиране ползването на стъклени, вместо пластмасови опаковки. Предвижда се и въвеждане на разделно събиране на зелени отпадъци, както и създаването на компостираща инсталация, чрез която да се оползотворяват зелените отпадъци.
Председателят на Общински съвет Дупница Костадин Костадинов разясни, че от такса смет за 2023 год. общината е събрала около 2,6 млн. лв., а разходите са около 5,5 млн
На днешното си редовно заседание общинските съветници в Силистра прекратиха дейността на общинското търговско дружество „Синева“, чиято дейност е сметопочистването и гласуваха то да бъде преструктурирано в общинско предприятие.
Кметът на Александър Сабанов подкрепи докладната с мотивите, че общината е основен клиент на дружеството и осигурява над 90% от приходите му. Това го приближава до общинско предприятие по смисъла на закона. Сабанов изтъкна още, че цената на услугите, които предлага дружеството, изпреварва събираемостта от такси и това води до натрупване на задължения и необходимост за повишаване на местните данъци. Кметът обобщи, че очакваният икономически ефект от преструктурирането на дружеството е намаляване на разходите на администрацията с 1,5 милиона лева.
Според решението ликвидацията на търговското дружество трябва да започне на 1 януари
Община Казанлък няма готовност да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“. Това заяви общинският съветник от коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Иван Лапчев на пресконференция в Националния пресклуб в Казанлък. Той посочи, че това е мнението на общинските съветници и представителите на коалицията, а проектът на Община Казанлък за консервация на паметника, който беше повод за организиране на местен референдум, повдига много въпроси.
На пресконференцията присъства и другият общински съветник от коалицията Алекси Алексиев.
Паметникът „Бузлуджа“ е паметник на културата от национално значение, което означава, че всички дейности по него изискват съгласуване с Министерството на културата (МК), каза Лапчев. Според него изготвянето и окомплектоването на необходимата документация по изисквания н
Общинският съвет в Сопот одобри изтеглянето на краткосрочен дълг от 432 000 лева към Фонд ФЛАГ ЕАД за финансиране разходи за Данък добавена стойност (ДДС) по споразумение с МРРБ. Това съобщи Оман Узун, председателстващ заседанието на общинския съвет в Сопот днес.
Той обясни, че това са средства за целия ДДС към проект с МРРБ. Министерството не внася в НАП ДДС, затова община Сопот трябва да ги внесе. Общинският съвет гласува заемът да бъде револвиращ и за тези средства, като се върнат следващите два месеца, няма да има лихви, освен това и таксите за обслужване са ниски, обясни Осман Узун. Трябваше да поемем този дълг, защото Община Сопот няма свободни средства, за да може да изпълни и проекта. Средствата са за ДДС и са до края на другата година, поясни още председателстващият заседанието.
Общинските съветници гласуваха предложение за удължаване с една година срока
Кодексът на труда предвижда специална закрила за наетите непълнолетни. Те работят при облекчен режим, работното им време е 35 часа седмично и 7 часа дневно при петдневна работна седмица. Въпреки намаленото работно време, те трябва да получават не по-малко от минималната работна заплата за страната. За непълнолетните работещи е забранено полагането на нощен и извънреден труд, се посочва в прессъобщението.
Наемането на непълнолетни работници и служители без разрешение от контролния орган се счита за престъпление съгласно българското законодателство, напомнят от ГИТ и добавят, че при установяване на такива случаи се уведомява Прокуратурата.
ИА ГИТ проведе национална кампания за повишаване осведомеността на младежите за техните трудови права и задължения, посочват от агенцията. През октомври 2024 г. инспекторите по труда посетиха 50 училища в цялата страна. Кампанията бе организирана по повод 117 години от създаването на ИА ГИТ, които институцията отбеляза на 3 ноември.
Лекциите имаха за цел да представят на младежите, като бъдещи участници на пазара на труда, основни разпоредби от трудовото законодателство, свързани с възникването и осъществяването на трудовите правоотношения, разрешителния режим за започване на работа на непълнолетни лица. Важен акцент в предоставената информация бе значението на правилата за безопасна работа като начин за гарантиране на живота и здравето на работниците и служителите. Разяснени бяха и функциите на Главната инспекция по труда като контролен орган и за какво гражданите могат да търсят консултация и съдействие.
През пролетта на 2024 г. инспекторите по труда изнесоха лекции в 40 училища в страната по същите теми.
Три тежки пътнотранспортни произшествия (ПТП) са възникнали през изминалата седмица, съобщи началникът на сектор „Пътна полиция“ към Областната дирекция (ОД) на МВР в Перник – главен инспектор Георги Василев. Равносметката от инцидентите е четирима ранени и един загинал, допълни той.
На автомагистрала „Струма“ жена е загинала, а мъж е транспортиран в болница след катастрофата. Инцидентът е възникнал в района на с. Долна Диканя. Мъжът и жената са руски граждани, те са пътували с автомобил от Банско към София. Инцидентът е възникнал вследствие на удар на лекия автомобил в тир.
Водачът е дал положителна проба за кокаин. Образувано е досъдебно производство, задържан е за 72 ч. Материалите се разглеждат от прокуратурата в Перник, допълни още главен инспектор Василев.
Колоездач в нетрезво състояние е бил ударен от микробус, след като
Двама шофьори са задържани снощи в Монтанско, тъй като управлявали автомобили след употреба на алкохол и наркотици, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.
Към 23:00 часа на булевард „Трети март“ е спрян автомобил БМВ Х6, управляван от собственика му – мъж на 24 години от село Мърчево в община Бойчиновци. Направената проба на водача с техническо средство отчела 1,58 промила алкохол в издишания въздух. Нарушителят е задържан за денонощие в Районното управление на МВР в Монтана. Автомобилът е иззет, образувано е бързо производство по член 343 от Наказателния кодекс.
Към 18:50 часа на улица „Пристанищна“ в Лом е спрян за проверка автомобил"Хонда ЦРВ" с пловдивска регистрация, собственост на жена от Лом и водач мъж на 32 години от Лом. При направената проба с техническо средство се установило, че той шофира под въздей
Общинският съвет (ОбС) във Видин ще разгледа предложение за даване на съгласие общината да кандидатства с проект за модернизиране на мощностите за рециклиране на биоразградими отпадъци с партньор на община Кула. Това пише на сайта на местната администрация.
Дневният ред на ОбС включва 33 точки. Предстои да бъдат обсъдени предложения за изменения на наредбата за местните данъци, промени в подробни устройствени планове и общия устройствен план, продажба на имоти общинска собственост, предприемане на действия по изпълнение на проект „Развитие на Индустриален парк - Видин-юг“, изплащане на семестриална такса на студенти, записани в първи курс през настоящата академична година във видинския филиал на Русенския университет „Ангел Кънчев”, както и за промяна на адреса за предоставяне на социални услуги в Центъра за социална рехабилитация и интеграция на деца и
В Плевен започна изграждането на коледното градче, . То е разположено на площад „Възраждане“ и ще бъде с около 30 къщички.
Една от къщичките ще се предоставя от Общината за благотворителни базари в подкрепа на различни каузи, каза началникът на отдел "Култура и туризъм" в Общината Анелия Дечева. Друга къщичка ще бъде специално за Дядо Коледа, който ще се среща с децата на Плевен всеки ден.
В центъра на коледното градче се монтира и над деветметрова изкуствена елха. До нея ще бъде разположена сцена, на която всеки петък и събота ще се организират концерти с участието на местни таланти от общината.
Припомняме, че тържественото запалване на коледните светлини на Плевен ще се състои на 2 декември вечерта. В празничната програма ще участват със свои изпълнения децата от Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“,
На среща с медиите новият председател на Общински съвет – Благоевград Антоанета Богданова коментира приоритетите и целите като председател на съвета. За предизвикателствата на заеманата от нея позиция, Богданова посочи, че за нея най-голямото сред тях е общинските съветници да успеят да обсъждат темите с аргументи, а когато няма съгласие по тях, да бъдат отправяни нови предложения.
Антоанета Богданова бе избрана за председател на Общински съвет – Благоевград на извънредно заседание в началото на ноември. До избора на нов председател се стигна след редовно заседание, проведено на 31 октомври, на което като извънредна точка бе гласувано предсрочно прекратяване на пълномощията на предишния председател – Радослав Тасков. Точката бе предложена за разглеждане от общински съветници от различни политически партии и коалиции, а при тайно гласуване, от общо 41 общ
С приемането на първия закон за закрила на труда, насочващ вниманието към защитата на женския и детския труд в индустриалните заведения, възниква идеята за създаване на орган, който да следи за неговото прилагане. Законът за Инспектората по труда, утвърден с Указ на княз Фердинанд от 1907 г., поставя началото на историята на институцията. Този закон съдържа само 15 члена, които представят и уреждат структурата, организацията и функциите на Инспектората по труда, информираха от ГИТ по-рано този месец.